مسابقه امتیازی (۱ اسفند ۹۸)

برای شرکت در مسابقه امتیازی به فرم شرکت در مسابقات مراجعه کنید (برای مشاهده فرم شرکت در مسابقات کلیک کنید) جوابی به غیر از جواب های وارد شده داخل سایت پذیرفته نمیباشد.
قوانین مسابقه طبق قوانین نوشته شده در دستور کار میباشند (برای مطالعه دستور کار کلیک کنید)

مهلت شرکت در مسابقه تا پنج شنبه ساعت ۱۷ میباشد.

متن مسابقه

در این که هیچ‌کس دشمن خودش نیست و هر فردی دوست خودش می‌باشد تردیدی نیست، زیرا که حبّ ذاتْ غریزی انسان است. هر کوششی که انسان می‌کند به سود خود و به منظور تحصیل سعادت می‌کند، نه برای زیان و بدبختی. بدبختی آنجاست که شخص برای خودش ــــــــــــــــــــ باشد. آن وقت است که به عنوان دوستی و به منظور رسیدن به سعادت، کارهایی به ضرر خودش انجام می‌دهد که حتی دشمن هم نمی‌پسندد:
دشمن به دشمن آن نپسندد که بی‌خرد با نفس خود کند به مراد و هوای خویش
انسان اگر بشنود یک نفر خودش را عمداً از بام پرت کرد یا در آتش انداخت یا چاقو را برداشت بی‌جهت سر و صورت و اندام خودش را زخمی نمود، تعجب می‌کند و می‌گوید شخص عاقل این کارها را نمی‌کند، در صورتی که اگر درست و از روی بصیرت در روش زندگی که غالب مردم انتخاب کرده‌اند دقت کنیم می‌بینیم کارهایی می‌کنند و سخنانی می‌گویند که ضررش برای خودشان از چاقو خوردن و توی آتش رفتن بیشتر است اما نمی‌فهمند.

معروف است شخصی نامه نوشت به ابی‌ذر غفاری که از اصحاب بزرگوار پیغمبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم و مخلصین شیعیان حضرت امیر علیه‌السلام بود و پیغمبر اکرم درباره‌اش فرمود: «آسمان سایه نیفکنده است بر راستگوتر از ابی‌ذر.» در ضمن آن نامه تقاضا کرد که ابی‌ذر پند جامعی برای او بنویسد که دستورالعمل همیشگی او باشد. ابی‌ذر در جواب نوشت: «به آن کسی که از همه مردم پیش تو عزیزتر و محبوب‌تر است بدی نکن.» همینکه این جواب به دست شخص سؤال‌‎کننده رسید تعجب کرد و گفت: این مطلب که احتیاج به سفارش ندارد، بدیهی است انسان به کسی که علاقه‌مند است و مخصوصاً آن کسی که از همه محبوب‌تر و عزیزتر است بدی نمی‌کند. لهذا توضیح خواست. ابی‌ذر این‌طور توضیح داد که محبوب‌تر و عزیزتر از همه مردم پیش تو خودت هستی، انسان به خودش بیش از همه چیز و همه کس علاقه‌مند است زیرا همه چیز و همه کس را برای خودش می‌خواهد، مقصود من این بود که ـــــــــــــــــــ، اعمال ناشایسته انجام نده، از روی نادانی به خودت بدی نکن.

کتاب حکمت‌ها و اندرزها جلد ۲

  • ک

بستن