مسابقه امتیازی (۱۰ بهمن ۹۸)

برای شرکت در مسابقه امتیازی به فرم شرکت در مسابقات مراجعه کنید (برای مشاهده فرم شرکت در مسابقات کلیک کنید) جوابی به غیر از جواب های وارد شده داخل سایت پذیرفته نمیباشد.
قوانین مسابقه طبق قوانین نوشته شده در دستور کار میباشند (برای مطالعه دستور کار کلیک کنید)

مهلت شرکت در مسابقه تا پنج شنبه ساعت ۱۷ میباشد.

متن مسابقه

آدمی سال‌ها زحمت می کشد و رنج می‌برد و دسترنجی تهیه می‏نماید. بعد در اثر حوادثی آن دسترنج از دستش می‌رود، سرمای فقر او را بی‏ برگ و نوا می‌سازد. متاع دنیا، ربوده شدن و سوختن و غرق شدن و هزاران آفت دیگر دارد. در عین اینکه این‏ حوادث موجب تأسف است، برای یک روحیه سالم و بانشاط و امیدوار جای نگرانی نیست. همان طوری که اگر یک بدن، جوان و سالم بود وارد شدن جراحتی چندان نگرانی ندارد زیرا دوباره نسج‌ها بهم می‌آید ولی بدن ناسالم و مبتلا به مرض قند مثلًا، مدت‌ها وقت لازم است تا بتواند یک زخم کوچک را جبران کند؛ روحیه سالم و بانشاط و امیدوار نیز چنین است، هر نقصی را جبران می‌کند. مصیبت آن وقتی است که آفت به ریشه درخت بخورد. اگر آفت به ریشه خورد، محفوظ ماندن شاخه و میوه و برگ و شکوفه اثر ندارد. اگر خدای ناخواسته آدمی در ناحیه ــــــــــــــــــــ پژمرده و افسرده باشد، ناراضی و ناخشنود باشد، به جهان بدبین باشد، خودش را تک و تنها و بی‏ غمخوار و مددکاری ببیند، دیگر همچو شخصی نه برای خودش و نه برای دیگران مفید نخواهد بود؛ آنچنان زندگی با مرگ چندان تفاوتی ندارد، هرچند هزاران برگ و نوا داشته باشد.
در قرآن کریم این تعبیر زیاد آمده که خسران و بدبختی آنجاست که آدمی در ناحیه معنی و روح ببازد؛ باختن اثرات و ثمرات زندگی چندان اهمیت ندارد. زندگی اگر باشد، همیشه اثرات و ثمرات دارد، ولی خدای ناخواسته اگر آدمی مثلًا امید و رجای خود را ببازد و از دست بدهد اهمیت فوق العاده دارد. بالاتر از آن، هنگامی است که ایمان و معرفت خود را ببازد، زیرا ایمان است که منبع امید و رجاست، ایمان است که ــــــــــــــــــــ می‌آورد. آدم با ایمان هیچ وقت خودش را تک و بی‏مددکار و بی‏غمخوار نمی‌بیند، همیشه در نماز می‌گوید: خدایا تو را می‌پرستیم و از تو مدد می‌خواهیم. آدم مؤمن می‌گوید: خدایا ما به تو توکل کرده‌ایم و به سوی تو بازگشت کرده‌ایم.

آدم با ایمان فرضاً در اثر پیشآمدهای روزگار صدمات و لطماتی ببیند، چندان نگرانی ندارد. در مورد این افراد و اشخاص باید گفت: سر ایمان و عقیده و روحیه آنها سلامت باشد.

کتاب حکمت‌ها و اندرزها

بستن